parallax background

Pandemia sprzed lat

18 marca 2020
Nadzieja odnowy
3 marca 2020
Śluby a epidemia
28 marca 2020

W drugim dziesięcioleciu XIX w. w delcie Gangesu w Indiach zrodziła się pandemia cholery, tajemniczej choroby, o której pochodzeniu i sposobach leczenia nic nie wiedziano. Z Indii zarazę przynieśli do Rosji handlarze, a rosyjscy żołnierze tłumiący powstanie listopadowe przetransmitowali Polakom i reszcie Europy. Pandemia dziesiątkowała mieszkańców Indii, Europy i Ameryki Północnej. Zginęły miliony ludzi.

W 1832 pandemia zbierała swoje żniwo w Paryżu pozbawiając życia 20 tys. mieszkańców miasta. W tym samym roku siostry miłosierdzia rozdały w stolicy Francji 2 tys. pierwszych medalików mających swoje źródło w tajemniczych objawieniach. Zaczęły się wnet mnożyć świadectwa o uzdrowieniach, a także relacje o niezwykłych nawróceniach i szczególnej opiece Maryi. Stąd lud Paryża okrzyknął medalik „Cudownym”.


Dla przykładu w jednej z paryskich szkół (na placu Louvre), 8-letnia Karolina Nenain, jedyna z całej klasy nie nosiła Medalika. Ona też jako jedyna zachorowała na cholerę. Siostry obdarowały ją Medalikiem i następnego dnia w pełni zdrowa powróciła do klasy…

W diecezji Meaux pewna kobieta w ciąży, wyniszczona już znacznie przez cholerę, w przeddzień porodu otrzymała Cudowny Medalik. Na świat przyszła piękna i zdrowa dziewczynka, a matka została całkowicie uzdrowiona…


Z relacji ks. Aladela, spowiednika Świętej Katarzyny, wiemy, że arcybiskup Paryża, ks. de Quelen, „rozdawał Medalik wielu chorym, i to zawsze ze szczęśliwym skutkiem” . Arcybiskup „opisał też te cuda w liście duszpasterskim, jaki skierował do swoich diecezjan 15 grudnia 1836 r., z okazji konsekracji kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Loretańskiej w Paryżu: «Mamy ogromną radość, że możemy wam przekazać tę wiadomość i pragniemy, aby była ona znana nawet w najdalszych zakątkach katolickiego świata, jakoż nabożeństwo to zakorzeniło się głęboko w naszej diecezji i codziennie jest wzmacniane oraz potęgowane w cudowny sposób przez chorych, którzy dzięki niemu odzyskują zdrowie, oraz jak to łaski i dary mnożą się, gdy uciekamy się do czułego miłosierdzia Maryi Niepokalanie Poczętej »”.

Matka Boża przez wieki wypraszała uzdrowienie ciała i duszy. I nadal tak czyni…