parallax background

Ochotne serca

4 lipca 2019
Brzeg nad Odrą
27 czerwca 2019
Od jedności do relacji
4 lipca 2019
Brzeg nad Odrą
27 czerwca 2019
Od jedności do relacji
4 lipca 2019

„OTWARTE OCZY, OTWARTE SERCE, OTWARTE DŁONIE…” – w Ochotnicy Dolnej

W celu ożywiania pasji dla Ubogich i uwrażliwiania na ludzkie potrzeby, powstała w naszej szkole w Ochotnicy Dolnej – Centrum grupa wolontariatu, złożona z chętnych uczniów starszych klas. W ramach jej działań było odkrycie (we współpracy z parafią, kapłanami, Caritas) najbardziej potrzebujących na terenie naszej miejscowości, zwłaszcza osób starszych, samotnych, chorych. W trakcie bieżącego roku szkolnego podejmowane były wspólnie różne akcje charytatywne. W działaniach wspierały nas także inne osoby, m.in. Siostry Miłosierdzia z Krakowa przy ul. Warszawskiej 11 i Piekarskiej, za co wyrażamy im naszą ogromną wdzięczność.

Oto krótkie informacje na temat poszczególnych działań:

1. Akcja trwająca cały rok szkolny pt. „NASZ KOLEGA Z KONGO”, polegała na zdobywaniu funduszy na cele edukacyjne dla chłopca z Kongo Brazzaville – CRISA.

Dwa lata temu we wrześniu odwiedził naszą szkołę ks. Maciej Fleszar – były nasz katecheta, a obecnie misjonarz w Kongo Brazzaville. Dzielił się swoją pracą na afrykańskim kontynencie i przybliżył trudną sytuację tamtych ludzi, zwłaszcza dzieci, które mogą chodzić do szkoły jedynie dzięki dobrym ludziom, którzy im finansują naukę. Roczne utrzymanie dziecka w tamtejszej szkole wynosi ok. 200 euro. W tym zawiera się czesne, wyprawka szkolna oraz codzienne śniadanie w szkole, gdyż wiele kongijskich dzieci rano nie je nic, a to przekłada się na słabe wyniki w nauce i różne choroby.

W ramach akcji „adoptuj ucznia”, współpracując z Radą Rodziców, Samorządem Szkolnym i Wolontariatem naszej szkoły podjęliśmy różne formy pozyskiwania funduszy na kontynuację nauki przez jednego chłopca z Kongo. Jest nim Crys Yvon TANDOU. Crys wychowywany jest przez swoją babcię. Jego mama zginęła pod kołami pociągu. Crys, który jako niemowlę znajdował się wtedy na plecach swojej mamy, cudownie ocalał z tego wypadku.

Cris chodzi obecnie do klasy CP2 (system francuski). W systemie polskim jest to druga klasa szkoły podstawowej. Również w obecnym roku szkolnym podjęliśmy różne akcje, by pozyskać fundusze na ten cel.

W załączeniu znajduje się list – podziękowanie od Crisa (w języku francuskim i tłumaczenie w języku polskim) oraz zdjęcia przysłane z Kongo.

„Drodzy Rodzice!

Rok szkolny 2017/2018 wkrótce się skończy, nie wiem jak Wam dziękować, wyniki pozwolą mi przejść do następnej klasy. Bez Waszego wsparcia nie udałoby mi się to. Środowisko, w którym żyję nie pomaga w lepszym życiu. Bez Was byłbym nikim. Dziękuję, dziękuję za wsparcie, pomoc w nauce. Kocham Was!

W roku szkolnym 2018/2019 będę uczniem klasy CE2 (druga klasa szkoły podstawowej).   Bardzo dziękuję.   Cris”

Na ten cel były podejmowane różne działania:

  • Wrzesień-październik 2018 r.- akcja „KARTKA DLA MISJI” – Przygotowanie kartek okolicznościowych, z których dochód przeznaczony był na ten cel;
  • tydzień misyjny 2018 r. (21-27 października) – akcja „SKARBONKA MISYJNA” – zbiórka pieniężna na ten cel;
  • akcja „ANDRZEJKOWY LOS DLA CRISA” – na zabawę andrzejkową dla klas IV-VII (listopad 2018r.) zostały przygotowane i rozprowadzone fanty, z których dochód przeznaczony był na ten cel;
  • akcja „ŚWIATEŁKO” (grudzień 2018 r.) polegała na przygotowaniu i rozprowadzaniu świeczek i sianka na stół wigilijny – dochód przeznaczony na cele misyjne;
  • „KIERMASZ PRZEDŚWIĄTECZNY” (17-21 grudnia 2018r.) – to przygotowanie i rozprowadzanie produktów świątecznych– dochód na ten cel;
  • Akcja „FANTOMANIA” – przygotowane i rozprowadzenie fantów podczas zabawy choinkowej dla klas 0-III – na cele edukacyjne Crisa;
  • Akcja „WALENTYNKA” – przygotowanie i rozprowadzanie walentynkowych niespodzianek; wolontariusze zaoferowali też swoje własne wypieki;
  • Akcja „PĄCZEK DLA MISJI” – rozprowadzanie tradycyjnych tłustoczwartkowych pączków;
  • Akcja „WIELKANOCNY KOSZYCZEK”- marzec/kwiecień 2019r.: przygotowanie i rozprowadzanie wielkanocnych upominków.

Akcja „OTWARTE OCZY, OTWARTE  DŁONIE” trwająca przez cały rok, polega na spieszeniu z konkretną pomocą osobom i rodzinom w potrzebie na terenie naszej miejscowości: odwiedziny, rozmowa, towarzyszenie, pomoc materialna itp.;

W ramach tej akcji były również podejmowane różne inne działania.

Wszystkie one były udziałem w realizacji małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”, stąd też otrzymane dyplomy: