parallax background

Krwawa wigilia

3 stycznia 2020
Wieści z Krzeszowic
30 grudnia 2019
Jubilate Deo!
8 stycznia 2020
Wieści z Krzeszowic
30 grudnia 2019
Jubilate Deo!
8 stycznia 2020

W niedzielę 22 grudnia siostry ze wspólnoty w Ochotnicy Dolnej uczestniczyły w ceremoniach upamiętniających 75. rocznicę tragicznych wydarzeń z 1944 r. , jakie miały miejsce w wigilię Bożego Narodzenia. W wyniku pacyfikacji wsi zginęło ponad 50 osób, a ok. 32domów zostało spalonych.

Obchody tzw. „krwawej wigilii” rozpoczęły się od uroczystej Eucharystii w kościele pw. Znalezienia Krzyża Św. Mszy świętej w intencji pomordowanych mieszkańców przewodniczył proboszcz parafii ks. P. Legutko.

Po Mszy św. młodzież z Ośrodka Kultury zaprezentowała program artystyczny pt. „Tego nie można zapomnieć”.

Następnie zaproszeni goście, przedstawiciele sejmu, województwa, powiatu i samorządu wraz z przedstawicielami rodzin ofiar i mieszkańcami udali się na ochotnicki cmentarz, by oddać hołd pomordowanym. Wszyscy mówcy podkreślali bohaterską postawę Ochotniczan.

Po uroczystościach na cmentarzu, delegacja udała się pod pomnik Ochotnickiej Nike, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejnym miejscem pamięci odwiedzonym przez uczestników celebracji była kapliczka na osiedlu Młynne wybudowana na miejscu spalonego domu i młynu rodziny Brzeźnych.

Po Mszy św. zostały rozdane książki wydane z okazji 75. rocznicy „krwawej wigilii”, a napisane 49 lat temu przez partyzantów E. Giełdczyńskiego i T. Morawę.

Więcej szczegółów TUTAJ