parallax background

Pozdrowienia z Piwnicznej Zdroju

29 lutego 2024
Wieści z Piekarskiej
31 stycznia 2024
Codzienna służba
22 marca 2024
Wieści z Piekarskiej
31 stycznia 2024
Codzienna służba
22 marca 2024

POZDROWIENIA Z PIWNICZNEJ ZDROJU

Serdecznie pozdrawiamy poprzez stronę internetową Zgromadzenia wszystkie Siostry naszej Prowincji  oraz wszystkich Czytających ten artykuł z Piwnicznej Zdroju. Chciałyśmy się podzielić tym, czym żyjemy, naszymi radościami i wyzwaniami.

Wspólnotę tworzy obecnie 4 Siostry: s. Małgorzata, s. Halina, s. Jadwiga i s. Maria. Bardzo się cieszymy, że nasz dom jest położony w tak pięknym terenie Beskidu Sądeckiego. Kto u nas jeszcze nie był – serdecznie zapraszamy!

Każdy dzień rozpoczynamy od spotkania z Panem na wspólnej modlitwie w naszej domowej kaplicy i Eucharystii, na którą chodzimy do kościoła Parafialnego. Nakarmione Słowem Pana i Eucharystią spotykamy się na wspólnym śniadaniu. W klimacie życzliwości, siostrzanej serdeczności nawet kawa smakuje lepiej. 😊 Następnie udajemy się do naszych obowiązków: sprzątamy i przygotowujemy pokoje dla gości, ścielimy łóżka, robimy zakupy, dzielimy się dyżurami w kuchni, robimy pranie, czyli wszystko co robi się w domu. Staramy się także docierać do ludzi poprzez media społecznościowe. Kiedy mamy gości, dokładamy wszelkich starań, by czuli się u nas jak najlepiej. Każde spotkanie jest okazją, by dawać świadectwo o Jezusie, o Jego Miłości, która nas pociągnęła i połączyła we Wspólnocie. I choć wykonujemy proste rzeczy, staramy się czynić je z miłością, tak jak chciał tego św. Wincenty a Paulo. Wspólne spotkania przy stole są dla nas czasem wytchnienia i rekreacji, dzielenia się w klimacie życzliwości doświadczeniem przeżytego dnia. Dzień kończymy wspólną modlitwą i kolacją. Nasz Dom jest Domem Rekolekcyjnym i wypoczynkowym dla wielu grup przyjeżdżających do nas w ciągu roku. Gościmy u nas grupy WMM, młodzież, stowarzyszenia KSM, oraz kandydaci do Bierzmowania z różnych parafii.

Jedną z głównych posług podejmowanych w naszym domu są rekolekcje prowadzone od 2015 r. przez s. Małgorzatę, która przez wiele lat towarzyszyła w Magadanie kobietom, które podczas niewolniczej pracy w łagrach doświadczały przemocy seksualnej, były gwałcone i cierpiały z powodu skutków aborcji. We współpracy z Diecezją Tarnowską i Fundacją Alegoria wraz z ks. Bp Arturem Ważnym i ks. Arturem Mularzem oraz ekipą organizuje i prowadzi rekolekcje „Winnica Racheli”, dedykowane kobietom cierpiącym na syndrom poaborcyjny, rekolekcje dla osób po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rekolekcje „Od Łez do Łaski” – pierwsze tego typu rekolekcje w Polsce dla osób zmagających się z traumą wykorzystania seksualnego. Zespół prowadzący to 6 osób, wśród których jest również s. Małgorzata Bolisęga służąca nam wiedzą psychologiczną. Koordynatorem rekolekcji z ramienia Diecezji Tarnowskiej jest ks. dr Łukasz Niepsuj, teolog moralista.

W lutym w naszym domu odbyła się trzecia seria 6-cio dniowych rekolekcji „Od Łez do Łaski”, w której wzięło udział 9 osób. Rekolekcje to program duchowego i psychologicznego uzdrowienia dla każdego, kto doznał przemocy seksualnej, fizycznej, emocjonalnej lub duchowej w dzieciństwie, okresie dojrzewania lub dorosłości – w tym dla ofiar gwałtu, kazirodztwa lub wykorzystania przez osobę duchowną. Program jest profesjonalnie i z miłością zaprojektowany w taki sposób, aby stworzyć drogę do uzdrowienia przy użyciu narzędzi terapeutycznych z zakresu najnowszej psychologii i leczenia traumy. Nauka o człowieku, jaką jest psychologia, jest zintegrowana z chrześcijańskim spojrzeniem na osobę, której znaczenie i godność są głębsze niż psychika. Zarówno ciało, umysł, jak i duch są zaangażowane i otoczone troską.

„Od Łez do Łaski” jest zaproszeniem do uzdrowienia. Jest wędrówką w poszukiwaniu miłości, delikatności, przynależności, bezpieczeństwa, błogosławieństwa, radości i pokoju. Niestety nie możemy ujawniać więcej szczegółów, ponieważ jesteśmy objęci przysięgą poufności, ale doświadczenia z przebytych już trzech turnusów pokazują, jak bardzo ta forma towarzyszenia jest potrzebna. Uczestnicy często powtarzają, że dzielą swoje życie na to przed rekolekcjami i po.

Raz w roku prowadzimy Kurs Alfa dla więźniów osadzonych w Zakładzie Karnym o zaostrzonym rygorze w Nowym Sączu. Kurs prowadzi do spotkania z Jezusem i opiera się na Kerygmacie i mocno zmienia życie więźniów. Każdy kurs gromadzi około 50 osadzonych. Staramy się być otwarte na wyzwania Ewangelizacji, nauczania osób dorosłych.

Dołączamy parę fotografii: naszej Kaplicy po remoncie, widoki z naszych pięknych górek.

Z modlitwą

Wspólnota z Piwnicznej