parallax background

Kościół to nie tylko dom

2 września 2023
Spotkać Jezusa
31 sierpnia 2023
Jubilate Deo!
3 września 2023
Spotkać Jezusa
31 sierpnia 2023
Jubilate Deo!
3 września 2023

Kościół – to nie tylko dom

W życiu każdej rodziny i każdego człowieka ważny jest dom. To właśnie tam rodzą się dzieci, przekazywane są z pokolenia na pokolenie tradycje i obyczaje, a także to rodzinny dom daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Analogicznie w życiu wspólnoty wiary ważny jest Boży dom - Kościół, miejsce gdzie człowiek rodzi się przez chrzest święty do życia wiecznego, dojrzewa przez  liturgię i sakramenty, kształtuje swoją osobowość, aby przykładem swego życia dawać dobre świadectwo chrześcijaństwa.

Dziś uwielbiamy Boga za nasz Bałcki Boży Dom – Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika, który jest najstarszą katolicką świątynią na południu Ukrainy. Losy świątyni były różne, ale świętując trzydziestolecie oddania Kościoła dla Rzymskokatolickiej Parafii, chcemy dziękować dobremu Bogu za to, że dalej możemy się w tym kościele modlić i sprawować sakramenty.

W dziejach historii kościoła mamy wiele przykładów, że piękno architektury sakralnej przykuwało uwagę ludzi, a także niejednokrotnie prowadziło do nawrócenia. Przez okres ponad 60 lat za czasów Komunistycznej władzy nasza świątynia była rujnowana i niszczona. Dziś cieszymy się na nowo jej blaskiem i pięknem i chcemy aby to piękno służyło rozwojowi ludzkiego ducha. Pragnę z całego serca podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy naszej świątyni. W okresie ostatnich trzech lat została przeprowadzona całkowita restauracja Kościoła wraz z nowym wyposażeniem, wybudowana została dzwonnica i zagospodarowany teren kościelny. To zasługa wielu ludzi.

Radość Jubileuszu przeplata się z bólem jaki od półtora roku przeżywamy, w wyniku trwającej w naszym kraju krwawej wojny. Mam szczerą nadzieję, że dla wielu mieszkańców Bałty odwiedziny naszej świątyni będą nie tylko okazją do podziwiania piękna zabytkowej architektury, ale też miejscem duchowego wzmocnienia i nadziei na lepsze jutro jaka płynie z wiary i modlitwy, która każdego dnia zanosimy w naszym kościele o jakże upragniony i sprawiedliwy pokój.

Ks. Daniel Kułakowski, proboszcz parafii w Bałcie

 

23 wrzesień 1993 rok – to wyjątkowy dzień dla katolików w Bałcie na Ukrainie. Dzięki wieloletnim staraniom niejednej osoby, Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przestał pełnić funkcję dworca autobusowego i został oddany wspólnocie parafialnej. Po kilkudziesięciu latach została odprawiona pierwsza Msza święta, parafia otrzymała kapłana. W 2007 roku do Bałty przybyły pierwsze Siostry Miłosierdzia.

Dziś dziękujemy Bogu za 30-lecie ponownego otwarcia parafii i z tej okazji odbyła się rekonsekracja kościoła i poświęcenie nowego ołtarza, którego dokonał J. E. bp Bronisław Biernacki. Na tę uroczystość przybyli duchowni odeskiej diecezji, kapłani z Polski, licznie zaproszeni goście a także Siostry Miłosierdzia, które posługiwały w Bałcie. Pod czas tej uroczystości został poświęcony tryptyk wincentyński – Matka Boża od Cudownego Medalika, św. Wincenty a Paulo i św. Katarzyna Laboure. W procesji z darami zostały uroczyście wniesione relikwie św. Wincentego i św. Katarzyny jako dar Zgromadzenia.

Niech Bóg będzie uwielbiony za wszelkie dobro, które otrzymujemy z Jego Rąk i za każde wydarzenie, które umacnia nas na drodze naszej wiary.