parallax background

Opowieść misyjna

14 maja 2022
Dzieje się
19 kwietnia 2022
Prymicje i Jubileusz
24 maja 2022
Dzieje się
19 kwietnia 2022
Prymicje i Jubileusz
24 maja 2022
 

Cieszy nas każda okazja wysłuchania opowieści naszych sióstr Misjonarek. Obecnie przebywa w Polsce s. Teresa Bełch, która podzieliła się doświadczeniem swojej posługi w Demokratycznej Republice Konga (dawny Zair), a także w sąsiadującym z nią Kongo-Brazzaville, gdzie pracuje od zeszłego roku.

Siostra Teresa spędziła w Afryce 38 lat. Przez ostatnie 9 lat pracowała na placówce misyjnej w Yumbi, gdzie nasze siostry prowadzą przedszkole, szkołę podstawową i średnią. Otaczają też opieką medyczną ludność tubylczą. Siostra Teresa jest pielęgniarką.

Podczas tych lat spędzonych w Yumbi udało się zrealizować kilka pięknych projektów: budowę dwóch dodatkowych budynków w szkole, instalacje sanitarne dla szkoły i dla ośrodka zdrowia, dwie studnie głębinowe, pawilon dla chorych leczonych w ośrodku (46 łóżek), k wybudowany dzięki środkom zebranym w parafiach w Polsce 4 lata temu. Siostra dziękuje ofiarodawcom.

Zrealizowano też projekt na piękny nowy pawilon położniczy ukończony w grudniu 2020 roku. Załączone zdjęcia przedstawiają nowy budynek szpitalny, jego budowniczych oraz personel medyczny. Dzięki tej pomocy ubodzy podejmowani są w godniejszy sposób. Siostry przyznają, że zmiana warunków w ośrodku wpływa pozytywnie na pacjentów.

W tej miejscowości siostry były świadkami walk plemiennych (2019 r.), w czasie których ludność schroniła się na terenie Misji Katolickiej. Domy szarytek, plebania, kościół, szkoły, ośrodek zdrowia, były wypełnione uchodźcami z wioski Yumbi oraz innymi okolicznymi mieszkańcami. Każdego dnia uciekinierzy ukradkiem udawali się do ruin swoich domów szukając pożywienia, ponieważ to, co udało się zabrać w pospiechu, szybko się wyczerpało. Po kilkunastu dniach do wioski przybyli żołnierze, którzy zapewnili bezpieczeństwo. Niektórzy udali się wtedy do swoich domków na wyspach, mieszkający najbliżej wrócili do swoich domów, część osób zaś została dłużej na terenie naszych szkół. Pomoc humanitarna dotarła dopiero po miesiącu. Obecnie jest w tym rejonie spokojnie, choć konflikty zbrojne trwają w tym kraju na północy na granicy z Rwandą (Region Ituri).

 
 

Nowe miejsce pełnienia misji przez siostrę Teresę to miasto Brazzaville – stolica Republiki Konga, dawnej kolonii francuskiej (Zair stanowił kolonię belgijską). Siostry Miłosierdzia prowadzą tam szkołę specjalną dla ponad 1700 uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz dla dzieci opóźnionych edukacyjnie. Oprócz nauki ogólnej młodzież korzysta tam ze szkoleń praktycznych, prowadzona jest nauka m. in.: stolarstwa, spawalnictwa, ogrodnictwa, krawiectwa, fryzjerstwa, gastronomii – na zdjęciu uczestniczki konkursu umiejętności kulinarnych.

Siostry dojeżdżają także do obozu dla uchodźców z Rwandy w oddalonym od stolicy ok. 25 km Kintele. Obecnie mieszka tam w skrajnie ubogich warunkach (w domkach z blachy) ok. 6000 osób. Siostrom udało się zrealizować projekt doprowadzenia dla mieszkańców obozu wody z sieci miasta Brazaville. Dostarczają tam również żywność, leki, podejmują opiekę zdrowotną i starania o poprawę warunków mieszkaniowych.

Dziękujemy Siostrze za świadectwo uśmiechu będącego „przylądkiem dobrej nadziei” dla ubogich materialnie, lecz często bogatszych od nas duchowo Afrykańczyków.