parallax background

Wielki Odpust w Limanowej

2 października 2021
150-lecie konsekracji kościoła
23 września 2021
Z miłości uczyń chleb
2 października 2021
150-lecie konsekracji kościoła
23 września 2021
Z miłości uczyń chleb
2 października 2021
 

Wielki Odpust ku czci Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej trwa każdego roku cały tydzień. W bieżącym roku odbywał się w dniach 15-22.09 pod hasłem: „Maryjo, Niewiasto Eucharystii, prowadź nas do Jezusa”. Kolejnym dniom odpustu przewodniczyli: abp. W. Depo; bp. L. Leszkiewicz, bp. A. Ważny; kard. G. L. Müller, bp. A. Jeż; bp. S. Salaterski, bp. W. Lechowicz.

Każdego dnia przed i po południu przychodziły do limanowskiego Sanktuarium pielgrzymki z okolicznych wsi i parafii. Wieczorami odbywały się Msze św. dla poszczególnych grup zawodowych jak nauczyciele, wychowawcy i służba zdrowia oraz dla licznych wspólnot parafialnych. Dla nas sióstr był to czas odpustowych łask, ale także wzmożonego wysiłku. Siostra Zofia dbała o kwiaty i ołtarze w bazylice i na Placu Koronacyjnym oraz o bieliznę kielichową i alby dla kapłanów, których bywało 20 – 30 na jednej Mszy świętej. Siostra Helena z paniami ze Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo i Caritasu zadbała o ciepłą herbatę i „bułeczki Matki Boskiej” dla chorych, dzieci i młodzieży podczas ich pielgrzymowania do Matki. Siostra Krystyna, s. Barbara i s. Urszula zatroszczyły się o śpiew, liturgię i spotkania z Wincentyńską Młodzieżą Maryjną, która przybyła z Limanowej i okolicznych miejscowości w sobotnie przedpołudnie na swoją Mszę św. i pielgrzymkę.

Podsumowaniem Wielkiego Odpustu była piesza pielgrzymka z bazyliki do Kaplicy Łaski, gdzie na początku była umieszczona Cudowna Figura MB Bolesnej oraz uczestniczenie tam we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Henryka Nowackiego.

Całotygodniowy odpust zgromadził w limanowskim Sanktuarium setki, a może i tysiące pielgrzymów. Wszyscy przychodzili do MB Bolesnej z prośbą o potrzebne łaski i z pewnością nie zostali zawiedzeni, o czym świadczą liczne wota z minionych lat umieszczone w bazylice. A tutejsza bazylika obchodziła już w tym roku 55-lecie koronacji figury MB Bolesnej przez Jana Pawła II oraz 30–lecie wyniesienia tutejszego kościoła do rangi bazyliki mniejszej. Zaś na początku października odbędzie się uroczystość 100–lecia konsekracji tutejszego kościoła, która będzie naturalnym przedłużeniem Wielkiego Odpustu - tak ważnego i wyjątkowego dla całej okolicy.

Siostry z Limanowej