parallax background

Radosna twórczość w DPS-ie

29 września 2020
Wizytacja w Rymanowie
28 września 2020
Patronalne święto
1 października 2020
Wizytacja w Rymanowie
28 września 2020
Patronalne święto
1 października 2020

Terapia zajęciowa, jak mało która metoda, wzmacnia poczucie wartości u osób niepełnosprawnych intelektualnie, angażując ich twórcze możliwości.

23 września w Domu Pomocy Społecznej w Tarnowie przy ul. Robotniczej ks. bp Andrzej Jeż pobłogosławił nowe pomieszczenia Centrum Terapii Zajęciowej Joseph & Rose Kamiński. Wyremontowanie i wyposażenie dawnych zabudowań gospodarczych było możliwe dzięki Józefowi i Róży Kamińskim, Fundacji Charytatywnej Kongresu Polsko-Amerykańskiego, a także Polskiej Misji Katolickiej z Hanoweru, która systematycznie wspiera ośrodek.

Podczas Mszy św. ks. biskup podkreślił, że prace mieszkańców DPS są ważnym sposobem wyrażania siebie, opowiadania o swoich przeżyciach i doznaniach. Podkreślał też znaczenie uwagi i troski wobec potrzebujących: „Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, bo nikt z nas nie jest samowystarczalny. Nikt z nas też nie wie, kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebował szczególnej pomocy innych. Zdrowie, sprawność fizyczną można niekiedy stracić w jednej chwili, a z upływem lat wszystkim nam sił będzie ubywać i wtedy zaczynamy zdawać sobie sprawę jak dobrze jest, gdy ma się przy sobie kogoś, kto gotowy jest pomóc, usłużyć, wesprzeć”.

Po poświęceniu atrakcyjnych pomieszczeń terapii, siostra Dyrektor Joanna Sutowicz podziękowała wszystkim darczyńcom oraz przyjaciołom DPS-u. Dziękowali także mieszkańcy domu, a nawet zaśpiewali wobec zgromadzonych piosenkę: „Bóg się, mamo, nie pomylił. Narodziłem się z miłości, aby żyć...”

Nowe Centrum Terapii nie czekało długo na przetestowanie. Zajęcia już ruszyły! Niech to nowe miejsce służy prawdziwie radosnej twórczości, do jakiej zdolni są Mieszkańcy....