parallax background

Pochówek po latach

2 grudnia 2019
WMM rośnie…
2 grudnia 2019
Gotowe animować
3 grudnia 2019

W poniedziałek, 25 listopada 2019 roku, miało miejsce niecodzienne wydarzenie, bardzo ważne dla naszej prowincji. Dokonano przeniesienia doczesnych szczątków siedmiu sióstr z grobowca w Czortkowie do grobowca na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

W Czortkowie Siostry posługiwały przez 51 lat (1895-1946). Na potrzeby prowadzonych tam dzieł (sierocińca, szkoły i domu starców) wybudowały duży dom i kaplicę. W ciągu tego czasu przez dom w Czortkowie przewinęły się 93 Siostry. Siedem z nich zmarło w Czortkowie i zostały pochowane na miejscowym cmentarzu. Niestety, na skutek upływu czasu grobowiec uległ zawaleniu i podjęto decyzję o ekshumacji i przewiezieniu szczątków do Lwowa.

Uroczyste pożegnanie zmarłych sióstr miłosierdzia rozpoczęło się w Czortkowie Mszą św. o godz. 10:00 w kościele, który do 1946 roku był miejscem modlitwy wspólnoty sióstr szarytek, a obecnie należy do grekokatolickiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Msza św. za zmarłe siostry została odprawiona przez siedmiu duchownych: trzech obrządku grekokatolickiego, a czterech rzymskokatolickiego. Obecny był m.in. przedstawiciel biskupa grekokatolickiego Dmytra Hryhoraka z eparchii - o. Włodzimierz Zabołotny, a także dyrektor sióstr miłosierdzia z Krakowa - ks. Bogdan Zapotoczny CM. Na uroczystości pogrzebowej obecni byli wierni obu obrządków, a także 13 sióstr (w tym trzy grekokatolickie). Homilię wygłosił ks. Edward Łojek CM, po Mszy św. nabożeństwo żałobne w obrządku grekokatolickim poprowadził o. Grzegorz Kanak, a mowę pożegnalną wygłosił o. Włodzimierz Zabołotny.

Szczątki zmarłych sióstr złożone w jednej, białej trumnie, bezpośrednio po pożegnaniu w Czortkowie przewieziono na Cmentarz Łyczakowski we Lwowie gdzie pochowano je w grobowcu zgromadzenia.