parallax background

Mamy 25 Lat!

4 maja 2018
W Świetlicy…
1 maja 2018
Ziarno
4 maja 2018
W Świetlicy…
1 maja 2018
Ziarno
4 maja 2018

22 kwietnia tego roku, przeżywaliśmy we wspólnocie Dzieci i Młodzieży Maryi w Żywcu, 25-lecie istnienia na ziemi żywieckiej. Jubileusz to czas wspomnień i dziękczynienia Bogu i ludziom za otrzymane łaski, błogosławieństwo i piękne chwile razem spędzone.

Właściwe świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią o godz. 11:15, w której braliśmy czynny udział poprzez czytania, śpiew i procesję z darami. Mszy św. przewodniczył Ks. Infułat Władysław Fidelus. Słowo Boże wygłosił zaproszony przez nas ks. Piotr Leśniak, który przez 14 lat pobytu w Żywcu był opiekunem naszej wspólnoty i oddał jej całe swoje serce.

Druga część świętowania odbyła się w Auli Domu Katolickiego. Stoły zastawione swojskim chlebem, smalcem ze skwarkami i kiszonymi ogórkami zachęcały do zasiadania. Nie zabrakło również swojskich słodkości, które przygotowali rodzice dzieci.

Naszą jubileuszową wspólnotę stworzyli zaproszeni goście – Siostry Miłosierdzia i Księża – dotychczasowi opiekunowie Dzieci Maryi, obecni członkowie Stowarzyszenia wraz z rodzinami oraz ci, którzy tworzyli tę wspólnotę przez minione lata.

Po oficjalnym przywitaniu wszystkich przybyłych gości i odśpiewaniu Hymnu Dzieci Maryi, przyszedł czas na chwile wspomnień. Dzięki prezentacji mogliśmy wrócić do wielu chwil i przypomnieć sobie jak Stowarzyszenie rozwijało swoje charyzmaty przez te 25 lat: jak odbywała się formacja, jak braliśmy czynny udział w życiu kościoła, jak rozwijaliśmy maryjny charakter, jak podejmowaliśmy dzieła wincentyńskie, jak przygotowywaliśmy przedstawienia oraz jak wspólnie radowaliśmy się wyjazdami, wycieczkami i świątecznymi spotkaniami. Jak się okazało- było tego trochę. Wielu osobom udało odnaleźć się na zdjęciach sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat. Pojawiły się i łzy wzruszenia i głośny śmiech. Przypomniały się wspólne chwile i wiele znajomych twarzy. Garść wspomnień odżyła.

Ważnym symbolem  naszego jubileuszu było ziarno. Owo bowiem ziarno Stowarzyszenia, ktoś przed laty rzucił na ziemie żywiecką i nie wydawało się początkowo, że przyniesie takie owoce i przetrwa aż do dziś. Niewątpliwie to dzieło i zasługa Naszej Matki Niebieskiej – Maryi.

Właśnie tematykę ziarna miała jedna z pantomim, jakie przygotowaliśmy na tą okoliczność. Były to cztery różne scenki o ziarnie, które padało na różne rodzaje gleby. Druga pantomima była do pięknej pieśni maryjnej: „Obudź nas do wiary Matko.” Właśnie jej tytuł był drugim motywem przewodnim naszego jubileuszu. Na wielu gadżetach (kubkach, smyczach, krówkach i magnesach), jakie przygotowaliśmy na tą okazję dla naszych gości, pojawiały się właśnie te słowa. Śmiało można powiedzieć, że oprócz realizowania swoich charyzmatów- celem Stowarzyszenia jest budzenie dzieci i młodzieży do wiary. Poprzez kształtowanie się we wspólnocie, staramy się być świadkami wiary wśród innych ludzi napotkanych na co dzień. A o to chodzi w życiu każdego chrześcijanina.

Cieszymy się, że wiele osób z naszej żywieckiej ziemi, które tworzyło tę wspólnotę przez te 25 lat, odpowiedziało na nasze zaproszenie i mogliśmy wspólnie świętować jubileusz. Dziękujemy Wam wszystkim za obecność!

Jesteśmy przekonani, że jeśli kiedyś zostało się Dzieckiem Maryi, to już na zawsze się nim pozostaje… nawet jeśli fizycznie nie jest się już w Stowarzyszeniu.

Mimo, że 25 lat minęło, to już rozpoczęły się kolejne dni przybliżające nas do następnego jubileuszu – 50-lecia J. Bo coś się kończy, ale też i zaczyna się nowe. Z Maryją i wielką nadzieją  – patrzymy razem w przyszłość.

Katarzyna Piwko