O świętość rodzin

Rok obecny przeżywamy na Ukrainie pod patronatem Św. Rodziny z Nazaretu.

Episkopat Ukrainy podjął ten temat ze względu na zatrważający kryzys, który dotknął tutejsze małżeństwa i rodziny. Statystyki podają, że na 10 małżeństw – 7 rozpada się. Ks. abp M. Mokrzycki na początku Roku Świętości Małżeństwa i Rodziny wystosował do rodzin piękny list z aktem poświęcenia się Najświętszej Rodzinie (modlitwa papieża Leona XIII).

Na terenie archidiecezji gościła Ikona Świętej Rodziny, która nawiedziła każdą katolicką (i nie tylko) rodzinę. W Storożyńcu i okolicznych parafiach każda rodzina podejmowała obraz w niedzielę i przez tydzień mogła się przy nim modlić z modlitewników specjalnie przygotowanych na czas peregrynacji.

Duszpasterstwo Rodzin w naszej Lwowskiej Archidiecezji podjęło też szereg inicjatyw: m.in. zaproponowano udział w rekolekcjach dla rodzin, które odbyły się w Bołszowcach i w Jazłowcu. Także w Storożyńcu odbyły się takie rekolekcje, które poprowadził ks. Władysław Kuczak CM i s. Mariana. W rekolekcjach wzięły udział rodziny ze Starej Huty, Dawiden i Storożyńca.

Uwieńczeniem całorocznych inicjatyw był Ogólnoukraiński Kongres Rodzin w Szargorodzie i Winnicy w dniach 20 – 22 września 2019 r.

Z naszych bukowińskich parafii wyjechało na Kongres 5 rodzin. W pierwszym dniu wzięliśmy udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w Szargorodzie. Liczba uczestników była imponująca – szacowano, że mogło być nawet 10 tys. osób. Szargorod – to jedyna Kalwaria na Ukrainie z kapliczkami i figurami malowniczo rozłożonymi na wzgórzach. Podziwialiśmy rodziny z wieloma, bardzo małymi dziećmi, które przyjechały z najdalszych zakątków Ukrainy by dać piękne, niejednokrotnie wzruszające, godne napisania scenariusza filmowego, świadectwa małżeńskiego życia, opartego na BOGU i Jego przykazaniach.

Drodze Krzyżowej przewodniczył ks. bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego wraz z innymi biskupami Ukrainy przybyłymi na tę uroczystość.

Drugi dzień kongresu upłynął pod hasłem: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Rdz 2,18. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy zebrali się w Kościele Świętego Ducha w Winnicy. Dziećmi i młodzieżą zajmowali się wolontariusze w Kościele Bożego Miłosierdzia. Słowo powitania skierował do rodzin ks. bp Jan Niemiec. Konferencje wygłosili do nas znani i cenieni prelegencji z Ukrainy, a także z zagranicy, m.in. Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą. Byli także obecni przedstawiciele różnych organizacji katolickich. Dzień ten zwieńczyła Msza św., której przewodniczył ks. abp M. Mokrzycki.

Kulminacją ostatniego dnia był „Marsz Rodzin” – eucharystyczna procesja zmierzająca przez centrum Winnicy do placu Wasyla Stusa, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti.

W czasie, gdy kwestionowane są wartości rodziny i jej trwałość, módlmy się gorąco o świętość małżeństw i rodzin!