Świadkowie Wiary

11 listopada odbyła się w Madrycie uroczystość beatyfikacyjna 60 Męczenników z Rodziny Wincentyńskiej. Wydarzeniu przyświecało hasło: „Świadkowie i Prorocy Wiary oraz Miłosierdzia”.

Ceremonii, która miała miejsce w Pałacu Vistalegre,  przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – Kardynał Angelo Amato. W koncelebrze z wysłannikiem Papieża modliło się 8 kardynałów, 28 biskupów, ok. 300 kapłanów i ponad 3 tys. innych uczestników, w ich gronie Przełożeni Generalni głównych gałęzi Rodziny św. Wincentego.

Postaci 60 męczenników wojny domowej w latach 1936-37 zaprezentowała podczas uroczystości wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego – siostra Józefina Salvo SM. W gronie nowych błogosławionych jest :

Kardynał Amato zachęcił nas wszystkich, byśmy naśladowali męczenników

„ pociągnięci ich przykładem wiary, nadziei i odwagi, żeby skutecznie karmić naszą codzienną egzystencję. Jesteśmy również wezwani, by modlić się za ich katów, ofiarując – podobnie jak to zrobili błogosławieni męczennicy – drogocenny dar naszego przebaczenia. Nie możemy i nie wolno nam zapominać tego tragicznego wydarzenia. Z jednej strony jest to przykład chrześcijańskiego heroizmu, a z drugiej nieuzasadnionego okrucieństwa wobec ludzi bezbronnych i niewinnych. Nie możemy i nie wolno nam zapominać, żeby więcej nie powtórzyła się taka fala bratobójczej nienawiści”

W niedzielę, 12 listopada o godz. 10:30 w Katedrze Almudena w Madrycie celebrowana była Msza św. dziękczynna za beatyfikację. Eucharystii przewodniczył Kard. Carlos Osoro – Arcybiskup Madrytu.

Czuwanie modlitewne w przeddzień uroczystości – 10 listopada – poprowadziła w Bazylice MB od Cudownego Medalika grupa Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej.